Homeopatie

Pár rad na počátek

Homeopatika se cucají nebo vloží pod jazyk a nechají rozpustit.
Malým dětem se rozpustí v troše kojenecké vody a vkapou se do dutiny ústní.
V době bezprostředního podání by se neměl jíst mentol (bonbony, žvýkačky, pasta na zuby) a alesoň 15 minut před a po aplikací pokud možno nejíst.
I když náhodně dítě sní celou tubu homeopatik, nemůže se intoxikovat!
Jedna dávka je vždy 5 kuliček najednou a není li níže udáno jinak, při akutních stavech (např. akutní horečka) se dávky rychle za sebou opakují - klidně i po 10 - 20 minutách, při zlepšení stavu se pak dávkování postupně snižuje.

Na počátku každé choroby je výhodou podat alepoň 3 dávky OSCILOCCOCINUM nebo DOLICCOCIL.

Chřipky

 • Období inkubace: člověk se setkal s nemocným a má strach, že onemocní, nebo na něj už něco leze OSCILOCCOCINUM nebo DOLICCOCIL 1 ampulka 3 - 4 x denně u kojenců stačí 1/2 ampulky.
 • Období akutního onemocnění: akutně vysoká horečka, třesavka, bušení srdce, zrudlá a horká kůže - velmi suchá, neklid, dítě se NEPOTÍ a má silnou žízeň, bolesti očí, neklid, kašel, často po prudkém prochlazení ACONITUM 9 CH.
 • Akutně vysoká horečka, zčervenání, trvalé bolesti hlavy, suchost sliznic, dítě se potí (hlavně na hlavě), přecitlivělost na světlo a hluk, může být žízeň BELLADONA 9 CH.
 • Horečka, která nastupuje pozvolna, zemdlelost, otupělost, leží v klidu v posteli (to je nápadné!), zimnice, bolest hlavy v oblasti čela a vrcholu hlavy, zchvácenost, NEMÁ žízeň GELSEMIUM 9 CH.
 • Akutní vysoká teplota, zchvácenost a bolesti kloubů a zad, char. zhoršení klidem - takže se neustále převrací v posteli a nenalézá pohodlí, zachumlaný pod peřinou, poodhalí-li se chvěje se zimou a kašle, char. VELKÁ žízeň, může se objevit opar či puchýřky na rtu RHUS TOXICODENDRON 9 CH.
 • Trvající horečka, slabost a bolesti svalů, kloubů, kostí, zad, hlavy, celé tělo rozlámané, dominují bolesti OČÍ zhoršené tlakem na oční bulby, žízeň, často rýma a dráživý kašel EUPATORIUM PERFOLIATUM 9 CH.
 • Spíše kolísavé mírné teploty, bolesti hlavy, zemdlelost, často suchý dráždivý kašel, vše i kašel se zhoršují pobybem! - leží klidně v posteli, při kašli si drží hrudník, veliká ŽÍZEŇ BRYONIA 9 CH.
 • Teplota není příliš vysoká, obličej střídavě bledý a červený, kůže zavlhlá, char. bolesti uší, dráždivý suchý kašel a krvácení z nosu! FERRUM PHOSPHORICUM 9 - 15 CH v případě bolestí uší volit spíše ředění 15 CH.
   

Plané neštovice

 • Malé puchýřky naplněné průzračnou až lehce zakalenou tekutinou, v okolí červený lem, svědivé RHUS TOXICODENDRON 9 CH.
 • V pozdějším stadiu, když jsou puchýřky zanícené a pokryjí se bělohnědavými stroupky, pod nimi může být žlutý hnis MEZEREUM 9 CH.
 • Na odstranění neštovicových modrofialových jizviček ANTIMONIUM TARTARICUM 9 CH (zde používat 2 x denně 5 kulí na dobu min. 6 - 8 týdnů) .
   

Spála

Pozor, jedná se o infekci Streptokokem beta sk. A, nutno vzhledem k možným pozdním nežáducím účinkům léčit Penicilinem! Homeopatika pomohou pro snadnější zdolání choroby, jedná se o akutní anginu s výrazně rudým krkem a bolestmi v krku, zduřelé uzliny na krku a horečka, výsev drobné červené vyrážky (jako husí kůže ale červená) hlavně v podbřišku a v jamkách podpažních BELLADONA 9 CH.

 

Příušnice

Zduření slinných žláz příušních - před ušima. Dnes jsou již všechny malé děti očkovány, choroba se proto vyskytuje minimálně MERCURIUS SOLUBILIS 9 CH.

Rýma

Opět v akutním stadiu podat na počátek 3 dávky Osciliccocinum nebo Dolicoccil.


Rýma vodnatá

 • Vydatný a pálivý výtok z nosu, často smrká, má poté odřený nos a horní ret, sekrece je ZHORŠENÁ TEPLEM, svědění očí, které slzí, ale nepálí, kýchání ALIUM CEPA 5 - 9 CH.
 • Silně pálivý a MÁLO hojný, vodnatý výtok z nosu, rozleptává horní ret, zejména po tom, co je dítě vystaveno prudkému chladu (př. vítr) výtok se ZLEPŠUJE teplem ARSENICUM ALBUM CH.


Rýma hlenovitá

 • Málo vydatný, hustý, prakticky nedráždivý výtok, spíše bezbarvý nebo bílý, dělá zaschlé stroupky v nosních dírkách, ztráta čichu, zalehké uši! zhoršené vlhkou zimou, často afty nebo opary a suchý kašel KALIUM MURIATICUM 9 - 15 CH.
 • Táhnoucí se hlen, vydatný, jen málo dráždivý, barva průsvitná, chvílemi žlutá nebo zelená, ztráta čichu, "chrčení" - jak je dítě zahleněno, dráždivý kašel, který "bolí" KALIUM SULPHURICUM 9 CH.
 • Sucho v nose, který je ucpaný večer a v noci, ale po ránu a přes den výtok hlenovitý žlutavé barvy, NEDRÁŽDIVÝ, zhoršení v teplém pokoji, zlepšení na vzduchu, suchý kašel v noci, vlhký ve dne, chrapot v teple zhoršený, bolesti - záněty uší PULSATILLA  9 - 15 - 30 CH.
  POZO R! U citlivých dětí může nízké ředění vyvolat zánět středního ucha! - proto dop. podávat raději ředění 15 nebo 30 CH !


Rýma hnisavá

 • Zpoč. pocit suchého a ucpaného nosu, tlak na kořeni nosu, později výtok zpočátku tekutý se mění na žlutozelený, táhnoucí se, vazký, přilnavý v nose, vznikají pružné, tvrdé, zaschlé, strupy, po jejich uvolnění je sliznice podrážděná a pálí, kašel, mohou být afty, zlepšení teplem KALIUM BICHROMICUM 9 CH.
 • Husté nažloutlé, táhlé viskozní sekrec, okolo nosního otvoru ztvrdne, zatímco uvnitř nosu tekutá, zvolna stéká po zadní stěně do nosohltanu a dráždí ke kašli, afty nebo opary, často pálení nosu, v teple ucpaný nos HYDRASTIS CANADENSIS 9 CH.
 • Je výhodné při hnisavé rýmě tyto 2 preparáty střídat! Navíc Hydrastis je výborný drenážní lék nosu, proto při takovýchto opakovaných rýmách doporučuji podávat 2 x 5 kuliček na delší dobu (min 8 - 10 týdnů).
 • Je li rýma nevýrazná a zároveň krvácení z nosu podat:
  FERRUM PHOSPHORICUM 15 CH
  MILEFOLIUM 5 CH

   

Kašel

Problematika kašle a jeho léčení a ovlivnění je tak složitá, že se omezím jen na základní léky a první pomoc.
Je-li kašel spíše:
vlhčí, podat homeopatický sirup STODAL 3 - 5 x denně 1 lžička
suchý, dráždivý, podat homeopatický sirup DROSETUX 3 - 5 x denně

 

AKUTNÍ LARYNGITIDA - štěkavý kašel vzniklý náhle v noci, chrapot, dítě předtím jen lehce pokašlávalo nebo mělo rýmu, jde normálně spát a v noci se náhle probouzí ustrašené a začne vyluzovat zvláštní zvuky jakoby "kokrhalo", může ale nemusí být teplota (kdo to jednou zažil, ví o čem mluvím). POZOR! Dítě by samozřejmě měl vidět lékař!

Jako první pomoc dítě oblečte, posaďte se s ním před otevřené okno a nechte ho dýchat chladný vzduch (akutně zduřelá sliznice laryngu tak alespoň částečně oplaskne, dítě se zklidní), výhodou je podat Protazin nebo Prometazin sirup a dle stavu nechat dítě zkontrolovat na LSPP, kde by se mohla aplikovat inhalace dalších léků. Zde může ke zlepšení stavu pomoci: SAMBUCUS NIGRA 9 CHSPONGIA TOSTA 9 CH podávat nastřídačku a velmi často!

Pokud už dítě prodělalo několik laryngitid po sobě, matky si často všimly, že už přes den před záchvatem se dítěti změnil hlas a začalo trochu jakoby chraptět - už v této době nutno podat HEPAR SULPHUR 5 nebo 9 CH a ze zkušeností vím, že tím mnohdy zabráníme nočnímu záchvatu. Každopádně buďte obezřetní a dítě by měl vidět LÉKAŘ!
Může hrozit riziko záměny za AKUTNÍ STENOZUJíCÍ EPIGLOTITIDU, která je na rozdíl od běžné laryngitidy způsobena bakterií (laryngitida je virového původu) Haemofilus influenzae - dojde k otoku záklopky hrtanové a dítě se bez pomoci lékařů může UDUSIT! Při akutní epiglotitidě dítě bolí v krku, většinou ale příliš nechraptí, většinou také ani moc nekašle, zato výrazně sliní tak, že mu sliny až vytékají z úst, neboť polykání dělá potíže, je výrazně zchvácené, má vysokou hrečku, dítě vypadá celkově, že je vážně nemocné! - zde na nic nečekat a dítě V SEDĚ dopravit na nejbližší ambulanci!
Naštěstí existuje očkování proti tomuto bacilu a od 1.7.2001 jsou všechny novorozenci, narozené po té době, již povinně očkováni.Akutní bronchitis

 • Kašel vlhký, doprovázený zvracením hlenů, zlepšuje se klidem a zhoršuje pohybem, může být lehké krvácení z nosu, jazyk dítěte bývá většinou nepovleklý, dítě většinou nemá žízeň a sliní IPECA 9 CH
 • Dlouhodobější vlhký kašel, dítě je bledé, hustý sekter jde jen obtížně vykašlat, dává se v pozdějších fázích choroby, skleslost, ospalost ANTIMONIUM TARTARICUM 9 CH.
   

Chrapot

Homeopatická směska HOMEOVOX cucat jednu tabletu každou 1 - 2 hodinu .

 

Zánět středního ucha

Pozor! Ucho musí vždy vidět lékař! A to i v případě, že chceme použít homeopatika, takže jen jako první pomoc:

 • Dítě má teplotu, která vzniká spíše pozvolna a není ani příliš vysoká, bledost obličeje se střídá se zčervenáním, může mít krvácení z nosu a dráživý kašel, stěžuje si na pobolívání ucha FERRUM PHOSPHORICUM 15 - 30 CH
   
 • Akutně vzniklá horečka, zčervenání obličeje, sálá z něj horko, bušení srdce, dítě se potí (hlavně na hlavě!), má pocit žízně a je přecitlivělé na světlo, hluky, otřesy, stěžuje si na výraznější bolesti ucha BELLADONA 15 CH

Oba léky se rozlišují i lokálně podle stavu ušního bubínku, čož vy, zvláště v noci, nepoznáte, proto doporučuji jako první pomoc oba léky střídat. Výhodou je kombinovat je i s klasickou léčbou: Brufen nebo Ibuprofen sirup 4 x denně a lokálně do ucha kapak kapky Otobacid N a dávat chladné obklady

 • Dítě se náhle v noci vzbudí, je výrazně úzkostné, neklidné, pláče, je zimomřivé, věší se na matku, bojí se, má výrazné bolesti uší hlavně v době 1 - 3 hodiny v noci, má intenzivní žízeň, ale jen na malá množstí tekutiny, bolesti uší se zlepšují teplem (dítě např. přikládá dlaň nebo pokrývku na ucho) ARSENICUM ALBUM 15 CH .
   

Traumatismy

Při jakémkoliv říznutí, škrábnutí, pochroumání svalů, cév, zlomenin nebo bouchnutí, kdy vznikají modřiny, je výborné použít ARNICA MONTANA 5 - 9 CH často! Podává se i preventivně před jakýmkoliv chirugrickým výkonem 2 x 5 kulí.

ŘEZNÉ RÁNY k Arnice ještě podat STAPHYSAGRIA 9 CH.

 

OKO

 • monokl na oku             LEDUM PALUSTRE 5-9 CH
 • krvácení do spojivky   HAMAMELIS 5 CH
 • únava očí při práci s počítačem     RUTA GRAVEOLENS 5 CH

 

VYMKNUTÍ KLOUBU

 • Selektivní účinek na na vazivovou tkáň, šlachy, okostici, pohmoždění, bolesti se zhoršují klidem a zlepšují pohybem RUTA GRAVEOLENS 5 - 9 CH.
 • Následky vymknutí, hlavně v pozdějších fázích rehabilitace, kdy se bolesti zhoršují v prvních fázích pohybu, později se bolest zmírňuje RHUS TOXICODENDRON. 5 - 9 CH

Výhodné je kombinovat s lékem ARNICA 5 - 9 CH.
 

ZLOMENINY

Při jakýchkoliv zlomeninách ke zlepšení hojení kostí SYMPHYTUM 5 CH v  kombinaci s CALCAREA CARBONICA a PHOSPHORICA 9 CH všechny alespoň 1 - 2 x denně 5 kulí minimálně 6 týdnů.ZRANĚNÍ NERVOVÉ TKÁNĚ

 • Nesnesitelné bodavé bolesti, vystřelující podél nervů, zhoršení dotekem a otřesem,  např. i při bolesti zubů nebo neuralgiích HYPERICUM PERFORATUM 15 CH.
 • Jako pomocný lék po traumatech hlavy a mozku, po mozkové komoci NATRUM SULPHURICUM 30 CH dlouhodobě.


Problemy s nedostatečnou tvorbou mateřského mléka

 • Důležitý je pitný režim matky, správné a časté(!) přikládání novorozence k prsu, psychická pohoda matky(!) a přidat RICINUS COMMUNIS 5 CH, AGNUS CACTUS 5 CH nastřídačku při každém přiložení k prsu.
 • Chceme - li tvorbu mléka zastavit, používáme stejné léky ale v ředění 30 CH!