Horečka a co s ní?

Horečka je přirozený obranný mechanismus. Ukazuje, že imunita dítěte je v pořádku. Proto není dobré teplotu do 38,5 °C hned srážet léky. U malých dětí se teplota měří většinou v konečníku, kde je teplota zhruba o 0,3 - 0,5 °C stupně vyšší než v podpaží. Teploměr zasouváme do konečníku jen po rtuť, ne dále! Jinak naměříme teplotu falešně vyšší! Normální teplota je tedy u dětí do 37,5 °C (naměřeno v konečníku). Zvýšená teplota je mezi 37,5 °C a 38,5 °C (měřeno v konečníku). Tuto teplotu nesrážíme léky! Pouze nabízíme dítěti zvýšené množství vlažných až chladnějších tekutin a dítě častěji kontrolujeme. Dále více větráme a dítě příliš neoblékáme ani nebalíme do dek - teplota by se tak mohla uměle zvyšovat.

Horečka je od 38,5 °C a při teplotě více než 40 °C hovoříme o tzv. hyperpyrexii.

Tuto horečku je již žádoucí srážet léky:
paracetamol - Paralen, Mexalen, Dafalgan, Efferalgan, Calpol, Panadol a jiné buď ve formě čípků nebo tablet nebo sirupu (pozor: při průjmu se čípky nepodávají - průjem by se mohl zhoršit!). Podává se max. 4 x denně po 6. hodinách dle váhy dítěte nebo se řiďte příbalovým letákem.
ibuprofen - Brufen, Ibuprofen, Nurofen, Ibalgin, a jiné opět ve formě tablet nebo sirupu, podává se také 4 x denně.
Při vysokých horečkách lze tyto dva léky kombinovat - nutno zachovat dávkování každého 4xdenně - ale lze na střídačku podat vždy druhý lék už za 3 hodiny (Paralen - za 3 hodiny Brufen - za 3 hodiny Paralen…).

 

Fyzikální metody

Pokud jen podávání léků nestačí horečku snížit, je důležité provést dítěti zábal nebo je vykoupat.
Koupele: dítě koupeme nebo sprchujeme ve vlažné vodě, vždy o 1 - 2 °C chladnější, než je dítě (např. teplota dítěte je 39,5 °C, voda ke koupeli bude asi 37,5 °C teplá) délka trvání koupele je asi 10 - 15 minut.
Zábal: dítě zabalíme do ručníku namočeného ve vlažné vodě a vyždímaného, zábal provádíme na celé tělo, ne jen na končetiny, dítě již ničím nezakrýváme, pouze pod dítě dáme igelitovou podložku, doba trvání zábalu je přibližně 10 minut.
Po zábalu či koupeli dítě usušíme, oblékneme jen do slabšího pyžámka, teplotu přeměříme až po 15 minutách, je li stále nad 39 °C, procedury několikrát opakujeme.

 

Dobré vědět

Nesnažte se srážet horečku až k normální teplotě (např. z 39,5 na 36,5 °C), není to žádoucí. Pokud je dítě nemocné, je výhodné, aby mělo teplotu mezi 38 - 38, 5 °C, neboť při této teplotě organismus využívá své imunity optimálně k potlačení infekce. Pokud dítěti akutně naměříte vysokou horečku, vždy nejprve dítě zajistěte léky a teplotu se snažte snížit. Není žádoucí, abyste jezdili rychle k lékaři bez podání výše uvedených léků! Pokud má dítě jiné alarmující příznaky (např. promodrává, dusí se a sípá, chroptí, nereaguje na slovní podněty, má strnulou šíji, má vyrážku, zejm. charakteru drobných modřinek a jiné), pak po podání léků navštivte lékaře, pokud tyto příznaky dítě nemá, můžete vyčkat 1 - 2 dny s návštěvou lékaře. Pozor: má li kojenec nebo malé batolátko vysoké teploty déle než 1den, může se jednat o infekci močových cest a je nutné navštívit lékaře a přinést s sebou moč ve vyvařené skleničce!