Novorozenci

Kojení

Pro dostatečnou tvorbu mléka je nejdůležitější kojence často přikládat k prsu! klidně i po hodině, dále mít dítě správně přiloženo (bříško dítěte je na břiše matky, dítě má v ústech nejen bradavku ale i část dvorce). Důležitý je pitný režim matky (alespoň 2, 5 - 3 l za den) a hlavně psychická pohoda matky! Nepropadat hned panice o nedostatečném množství mléka - v klidu a trpělivě dítě znovu a znovu přikládat k prsu. Vžijte se do situace, že jste s miminkem na pustém ostrově, kde žádné umělé krabicové mléko neseženete, přece své miminko nenecháte o hladu? Nevzdávejte to hned při prvním zdánlivém neúspěchu! V lékarně lze zakoupit Čaj na podporu kojení, dále potravní doplněk Gravimilk. Homeopatika na podporu kojení: nejčastěji Ricinus communis 5 CH - 5 kuliček cucat při každém přiložení dítěte k prsu Máte li mléka nadbytek, odsajte ho a uchovejte v mrazničce např. v mikrotenovém sáčku. Zmražené mléko vydrží v mrazničce až 3 měsíce pro případ náhlé potřeby. Nemůže-li být dítě za závažných důvodů kojeno a v rodině se vyskytlo u rodičů, sourozenců nebo prarodičů alergické onemocnění (senná rýma, chron. rýma, atopický ekzem, astma bronchiale, kopřivka, alergický zánět dutin atd.) , je vhodné mu dát speciální hypoalergenní formuli - mléko, které má na konci HA (hypoalergenní)!   
 

Zánět prsu - mastitis

Hlavně v několika prvních týdnech,kdy je produkce mléka nevyrovnaná, Vás může postihnout.Vzniká nejčastěji stagnací mléka v prsu-vznikají tak různě veliké výrazně bolestivé zatvrdliny, nad nimi je kůže intenzivně růžová až červená a celkový stav připomíná chřipku-vysoké teploty, bolesti kloubů, svalů, hlavy, stav přichází často náhle.
Zatvrdliny a v nich stagnující mléko je nutno nemilosrdně rozmasírovat krouživými pohyby, nahřát a odstříkat (ručně nebo odsávačkou) -celý proces je nutno mnohokrát za den opakovat !!! a dále dítě častěji k tomuto bolestivému prsu přikládat (sání miminka je výkonnější než jakákoliv odsávačka). V mezidobí pak na prs přikládat chladné obklady nejlépe z měkkého tvarohu. Při horečce je dovoleno vzít si Paralen tbl. Dodržovat pitný režim.

Homeopatika na zánět prsu : nejčastěji Belladona 15 CH a Phytolaca 15 CH střídat často po 5 kuličkách cucat (zpoč. I po 15 min,postupně intervaly prodlužovat) Pokud příznaky hl. horečka nemizí do 36-42 hodin,je vhodné navštívit gynekologa,který předepíše antibiotika.

 

Mírné blinkání

Mírné blinkání miminka je v podstatě normální jev,který by měl zhruba do 1 roku věku dítěte vymizet.Souvisí s tím,že miminka nemají ještě funkčně dovyvinutý svěrač mezi jícnem a žaludkem,proto se nezavírá po přijaté potravě úplně a otvorem se potrava dostává zpět ze žaludku do jícnu,který podráždí-dítě pak v lepším případě škytá,v horším případě se potrava vrací až do dutiny ústní a dítě zvrací,v ojedinělých případech pak může jít potrava i nosem.
Pokud dítě dobře přibývá a nemá jiné problémy,není blinkání nebezpečné.Je třeba dát ale pozor,aby dítě potravu nevdechlo!!!
Pokud dítě začne kuckat a nemůže popadnout dech,je nutno je dát do polohy hlavou níže než tělo,nebo úplně hlavou dolů.Dále je li nutno,odsát nos dětskou nosní odsávačkou. Jinak je nutno dbát na důsledné odříhnutí dítěte a zvýšit polohu v postýlce tak,aby hlavička byla výše a dávat dítě přes den,kdy je pod Vaší kontrolou,na bříško. Je li dítě kojeno,je možno přidat vždy před každým kojením malé množství přípravku NUTRITON (rozemletý svatojánský chléb)-potrava v žaludku se tak zahustí a potíže s blinkáním se zmírní,není li dítě kojeno,existují speciální mléka,která za názvem mají AR (tzn.antirefluxní-např. Nutrilon AR,Hamilon AR),tyto jsou již zahuštěna tak,aby se potíže také zmírnily.
Důležité je také krmit dítě častěji menšími porcemi-min. 7xdenně.

 

Škytavka

Škytavka u dítěte není nebezpečná,je pouze nepříjemná,pokud dítě škytá déle než 15 minut,přiložte je na chvilku znovu k prsu,aby si jen „cuclo“ mléka,reflex se zruší a dítě přestane škytat.
 

Prdíčky - meteorismus

U malých miminek běžný neduh, který ale dokáže děti i rodiče výrazně zvláště v prvních 3 měsících potrápit - dítě se neustále kroutí, napíná bříško a opakovaně pláče, kope nožkama, je celkově neklidné.
Kojící matka si musí dát pozor na to, co jí! Nevhodné potraviny:
čerstvé pečivo - rohlíky, chléb, buchty, dále luštěniny - čočka, hrách, atd, košťáloviny - květák, brokolice, dále hrušky, někdy i rajčata, ostré koření, uzeniny, zejm. pikantní, citrony, pomeranče, kyselé okurky, česnek, cibule, křen, atd.
Mohou to být ale i jiné potraviny, je to velmi individuální, každé dítě je jinak citlivé. Nevhodné látky mohou do mléka přejít za 2 - 36 hodin! je na to třeba dát pozor a zamýšlet se, co jste kdy jedly?
Pozor také na džusy, zejm. citrusové, káva, alkohol, cigarety. Nevhodné jsou také tzv. "bublinkaté" nápoje.
Fenyklový čaj, je li dítě kojeno, pije matka.
Jinak dítěti masírujeme bříško - krouživými pohyby po směru hodinových ručiček, lehce poklepáváme a hladíme. Používáme např. gel na nadýmání nebo speciální za studena lisovaný olej s fenyklem, anýzem a kmínem (k dostání aromaterap. Salon Niobe, Jiráskovo nám 20 - viz výbava domácí lékárničky).
Dále měníme polohu miminka na zádech, naboku, na bříšku, pohoupáme, pochováme. Většinou pokud dítě dáte do kočárku a povozíte, zklidní se. Dále můžeme přiložit teplou plenku na bříško nebo termofor s teplou vodou pokládáme zboku na bříško, můžeme využít i příjemně teplou koupel.
Dále cvičíme - přitahujeme lehce nožky kolínky směrem k bříšku. Jako úlevový prostředek se dá použít Sab - Simplex kapky – max 8-10 kapek vždy před porcí jídla,možno používat i nárazově,nebo bylinný preparát Babycalm.
V nejhorším případě je možno použít rektální rourku, její konec se promaže např. Infadolanem a zavede se lehce krouživými pohyby do konečníku do hloubky asi 1 - 2cm, během několika minut se může objevit stolice napěněná plynem, který odchází a dítěti se uleví.
Je možno event. využít i homeopatika po dohodě s lékařem.

Stolice - kojeného dítěte bývá zpočátku mnohokrát denně, i po každém kojení. Konzistence je velmi variabilní, většinou má char. míchaných vajec nebo hořčice, může být ale i vodnatá (závisí to také na tom, co matka jí - strava bohatá na vodu - melouny, okurky, atd) , měla by mít zlatavě okrovou barvu. Občas může být nazelenalá, pokud to do několika dní vymizí, není třeba se znepokojovat. Po několika týdnech může být stolice ale jen 1xdenně nebo i 1x za 3 - 5 - 10 dní! Je li jinak dítě v pořádku, nic to neznamená - mateřské mléko je lehce stravitelné a kojené dítě nemusí nutně jít na stolici denně!

 

Očkování

Očkování proti TBC - většina dětí byla očkována již v porodnici - vždy do levého ramínka, po několika týdnech se v místě očkování může udělat puchýř nebo vřídek, může dojít i zhnisání. Je to v podstatě normální reakce po tomto očkování, v případě , že bude reakce veliká více než 1 cm, domluvíme v poradně další postup. Asi ve 3 měsících věku dítěte budete zváni na kontrolu do tzv. kalmetizační poradny.
Jinak podrobný seznam povinného očkování máte ve zdravotním a očkovacím průkazu - nemusíte si termíny nijak hlídat. V prvním roce budete chodit do poradny často, takže nelze očkování neprovést a po 1.roce věku Vás budeme kontaktovat buď telefonicky nebo poštou.
Další doplňková očkování se provádějí většinou až po dokončení základního očkování po 2 roce věku !!!
Od 1.1.2007 zahajujeme očkování sdruženou vakcinou InfanrixHexa, která je už konečně hrazena pro děti státem. Jedná se o očkování proti záškrtu, tetanu, černému kašli, hemofilu sk B, dětské obrně a žloutence B. Vakcina je kvalitní, ušetří dítěti bolestivé vpichy a téměř nedělá nežádoucí účinky.

 

Další nadstandartní očkování

FSME, ENCEPUR - očkování proti klíšťové encefalitidě

- možno očkovat od 1 roku věku

www.baxter.cz

www.novartis.com


Havrix, Avaxim - očkování proti žloutence A

- možno očkovat od 1 roku věku

www.gsk.cz

www.sanofipasteur.cz

www.zloutenky.cz


TWINRIX - kombinovaná vakcína proti žloutence A+B

- možno očkovat od 1 roku věku

  www.vakciny.cz


VARILRIX - očkování proti planým neštovicím

- možno očkovat od 1 roku věku

 www.nestovice.cz


Prevenar, Synflorix - očkování proti Str. Pneumoniae

- možno očkovat od 3 měsíců

 www.prevenar.cz

 www.synflorix.cz

Nimenrix
- nejnovější, první a hlavně jediná očkovací látka zaměřená na 4 meningokokové
  séroskupiny
  A, C, W135 a Y určená pro děti od 12 měsíců věku


Menveo - očkování proti meningokokové meningitidě typu A a C, Y a W

- možno očkovat od 11 let věku

- vhodné pro cestovatele

www.menveo.cz

 

SILGARD - vakcína určená k prevenci rakoviny děložního čípku a bradavic zevního genitálu v příčinné souvislosti s lidským papilomavirem typů 6, 11, 16 a 18

- vhodné preventivní podání před zahájením sexuálního života

- možno očkovat dívky i chlapce od 9 let věku

 www.vsecomuzu.cz


Cervarix - vakcína proti rakovině děložního čípku

- možno očkovat dívky od 10 let věku

 www.zdraviprozeny.cz


Rotarix, Rotateq - perorální vackíny proti rotavirovým infekcím

- možno očkovat od 9 týdnů do 6 měsíců věku

 www.gsk.cz

 www.msdi.cz


 

Další nadstandartní očkování

 

proti klíšťové encefalitidě Je vhodné až po 3.roku života dítěte a zároveň zvažte, zda byste se neměli nechat naočkovat také vy rodiče,neboť nežádoucí účinky této choroby jsou daleko závažnější u dospělých než u dětí!!!

proti meningokokovi

 

Ideální vakcina pro děti od 10-12 let

proti žloutence A

 

Havrix - možno očkovat kdykoliv od 2 let po ukončení základního kalendáře

proti Pneukokokovi

 

Při recidivujících KHCD způsobených tímto bacilem,zejm. u recidivujících zánětů středouší možno očkovat děti již od 6 měsíců

proti planým neštovicím

 

Dle mého názoru,pokud dítě neonemocní do 10 let věku,je vhodné ho naočkovat

proti rotavirům
viry vyvolávající průjem
Rotateq, Colinfant, E.coli k osídlení střeva u alergií ohrožených dětí


Koupání a ošetřování miminka

Koupeme každý den, ale nemusíme nutně každý den používat mýdlo, stačí 1xza 2 - 4 dny. Po koupeli, zvláště je li pokožka suchá a šupící se, je vhodné dítě promazat běžným dětským krémem, pleťovým mlékem nebo olejem, je to výhodné také jako taktilní stimulace pro zdárný psychomotorický vývoj dítěte a navíc objevíte na tělíčku miminka místečka, jejichž jemné hlazení a masírování mu dělá velice dobře, ty pak můžete použít, když je dítě neklidné a pláče, protože ho třeba bolí bříško.
Na trhu je i kouzelná knížka - Masáže kojenců, kde zjistíte podrobnosti.
Pozor,pokud chcete používat na koupání dítěte „kyblík“,můžete,ale nekoupejte dítě výhradně jen v kyblíku,množí se případy dětí výhradně koupaných jen takto,které mají pak skoliozy již v kojeneckém věku.Ošetřování zadečku

Zadeček ošetřujeme proti opruzení vhodnou mastí (např. Infadolan, Bepanthen, Penaten, Lavarizin, Sebamed, krempasta Johnson na opruzeniny, zinková pasta, atd) k dostání běžně v lékárně.
Je li již dítě opruzené postupujeme takto: červenou pokožku je nejprve nutno zklidnit a vysušit - proto při každém přebalení omyjeme zadeček desinfekční tekutinou - např. odvar z řepíku, slabě růžový roztok hypermanganu, Jarischův roztok (vše běžně v lékárně) , poté důkladně vysušíme, nejlépe fénem (přes prsty, abychom dítě nepopálili). Teprve na zklidněnou a suchou pokožku mažeme hojivé masti - zinková pasta, Imazol krém, Pevaryl krem, Bepanthen krém, krempasta Johnson, Rybilka, atd - k dostání běžně v lékárně.
Navíc zadeček necháváme co nejvíce rozbalený, aby větral.

 

Oblečení

Platí pravidlo, neoblékejte dítě o moc více než sebe! Je politování hodné když v létě přijde matka do ordinace sama oblečena jen v šortkách a dítě je ve svetru a ještě zabalené v dece, matka si pak ještě stěžuje, že má pupínky (= potničky).
Dítě může mít chladnější ručičky, (nemá je mít samozřejmě jako led!) , všímejte si hlavně záhlaví, je li záhlaví zapocené, je dítě příliš oblečené, je li záhlaví chladné, bude dítěti patrně zima. Dítěti, které ještě nemá dostatečnou termoregulaci, nesvědší ani přílišný chlad, ani přílišné teplo - jen z toho může být pak neklidné a plakat.
Teplota v místnosti může být na noc i jen 19 - 21 °C, je li dítě vhodně oblečeno. Miminku navíc v noci svědší spíše vlhčí a chladnější vzduch čerstvě vyvětrané místnosti než přesušený a teplý vzduch ústředního topení - trpí pak sliznice dýchacího traktu a dítě má neustálé rýmy a ucpaný nos a může i pokašlávat.
Samozřejmostí je, že v místnosti, kde je dítě, se NEKOUŘÍ!

 

Chození ven na procházky

Je doporučeno chodit s novorozencem ven při váze dítěte nad 3000g a když je venkovní teplota maximálně do  – 5 st °C.

Vyšetření kyčelních kloubů

První vyšetření je vždy provedeno už v porodnici,další je pak plánováno okolo 6. týdne věku dítěte, poté dle potřeby.
Není dnes zatím příliš jednota, zda u normálního nálezu používat preventivně tzv. abdukční balení (3 pleny) nebo ne.
Dle mého soudu určitě abdukční balení dítěti neuškodí a tak alespoň na noc je v prvních několika týdnech věku vhodné.
Adresa nejbližšího lékaře ortopeda : MUDr.Pelnář , poliklinika Slovany, Út nebo Pá 12.30 - 13.45 hodin.

 

Chodítka

Pro zdárný psychomotorický vývoj dítěte je nezbytné, aby vyvíjelo přirozenou spontánní aktivitu, proto je během celého 1 roku věku vůbec do chodítka nedávejte !!!
 

Poloha dítěte na bříšku

Tato poloha je rizikovější v souvislosti s možností syndromu náhlého úmrtí kojence-proto nenechávejte dítě zvl. v noci spát na bříšku !! Neznamená to ale, že nesmí být vůbec na bříšku. Pro zdárný psychomotorický vývoj je žádoucí, aby každý den alespoň chvíli, když jste v jeho blízkosti, na bříšku bylo.
 

Vitamíny

Vigantol – vitamin D - proti křivici 1 kapka denně celý první rok věku (od 14.dne)


Co dělat, aby Vaše dítě mělo zdravé zoubky

Maminky už od druhé poloviny těhotenství by měly mít dostatečný přísun fluoridů-používat k pití např. Dobrou vodu,která jich má dostatek.
Dnes se již ví,že zvýšenou kazivost zoubků způsobují bacily,zejm. Streptococus mutans, který se nachází v dutině ústní-proto by matky neměly OLIZOVAT dětem dudlíky !!! Na tvorbě kazů se také podílí sladké nápoje a sladkosti !!! Pokud budete dítěti dávat napít,ideální by bylo naučit je pít neslazené nápoje nebo,pokud již jsou slazené,nenechat dítě neustále upíjet z lahvičky (dítě jede v kočárku a ucucává !) ale dát napít a to nejlépe z hrnečku nebo pítka.
Pozor nenamáčet dudlíky do cukru ani medu !!!
Až se zoubky prořežou,začít je hned čistit,zpočátku jen gázou navlhčenou ve vodě,po roce věku začít používat dětské kartáčky (existuje tzv.kartáček „prsťáček“) a dětskou zubní pastu.Nejdéle do 3 let věku by měl dítě vidět zubní lékař.

 

V péči o dítě buďte pozorní, ale přílišná úzkostnost je také na škodu!  Zachovejte si zdravý rozum.

                                                                                        Hodně zdraví a štěstí Vám přeje za kolektiv ordinace.

                                                                                                                                                                                  MUDr. Pavla Koželuhová