Příkrm

Zeleninový a masozeleninový příkrm

Jde o první nemléčný příkrm, zaváděný u kojených dětí po ukončeném 6.měsíci, u nekojených je možno zařadit od ukončeného 4.měsíce věku. Jde o povařenou rozmixovanou zeleninu řidší kašovité konzistence, kterou zásadně NESOLÍME ani nepřislazujeme CUKREM! Do tohoto zeleninového pyré také v žádném případě nepoužíváme zavářky z mouky nebo ovesných vloček (alergie na lepek!). Dítě krmíme lžičkou, začínáme pouze několik lžiček v polední dávce, množství postupně zvyšujeme. Vzhledem ke zvyšujícímu se počtu alergií je vždy nutno začít jen jedním, maximálně dvěma druhy zeleniny, které dítěti podáváme vždy minimálně 5 - 7 dní.Pokud není žádná nežádoucí reakce dítěte (vyrážka, zvracení, průjem, opruzený zadeček, atd), přidáváme vždy každý týden jen jeden nový druh zeleniny. Nejvhodnější je začít co nejméně dráždivými druhy - cuketa, dýně, fenykl bulva, mrkev.Dále možno přidat brambory, mladý hrášek, mladé kedlubničky, červená řepa, brokolice, květák.Až nakonec přidávat aromatickou zeleninu - petržel, celer. Zeleninu vybíráme jen zcela zdravou, spíše menší, brambory nepoužíváme nahnilé a zelené a vaříme je vždy s kmínem. Těsně před konzumací se přidá asi lžíce kvalitního rostlinného oleje-ideálně OLIVOVÝ olej  (nejlépe zastudena lisovaný) nebo čerstvé máslo nebo GHI. Později se přidává asi 3xtýdně trochu vaječného žloutku (nutno důkladně provařit!), až do roka věku se nepodává bílek pro možnost alergizace! Dále se přidává i maso, zpočátku spíše dietní - králičí, kuřecí, krůtí, později i ostatní druhy,nově se doporučuje i ryba-pozor ale na  alergické reakce.
Zpočátku je vždy lépe vařit příkrm doma, neboť standartně vyráběné zeleninové a masozeleninové příkrmy ve skleničkách obsahují většinou již nejméně 3 druhy zeleniny, což není pro začátek dobré - možnost alergizace.

Ovocný a ovocněmléčný příkrm

Jde o v pořadí druhý nemléčný příkrm (první je zeleninová polévka), zaváděný u kojených dětí v 7. měsíci, u nekojených od 5. měsíce věku dítěte.
Jedná se o rozmixované nebo jemně nastrouhané, případně rozmačkané ovoce, které pokud možno nepřislazujeme,
Ovoce vybíráme pouze zralé a zdravé (ne nahnilé!), zpočátku málo aromatické, které méně alergizuje: banány, jablka, meruňky, broskve, eventuelně hrušky (pozor, nadýmají).
Později i další druhy. Je výhodné ovoce zpočátku krátce tepelně upravit v páře. Tak jako u zeleniny, začínáme vždy jen s jedním druhem, který zkoušíme vždy několik dní, zdali nedojde k případné alergické reakci (kopřivka, opruzený zadeček, průjem), vždy po několika dnech přidáváme další druh.
Příležitostně používáme i hotovou kupovanou ovocnou přesnídávku. Vybíráme spíše ty druhy, které neobsahují přídavek cukru a jsou obohaceny jodem. Později lze jako alternativu smíchat ovoce s bílým jogurtem nebo eventuelně netučným bílým měkkým tvarohem. V 8. měsíci lze přidat i piškoty.
Ovoce podáváme zásadně lžičkou.


Pitný režim

Nejlepší je jen kojenecká voda! Není li to nezbytně nutné, je s výhodou dítě naučit pít jen neslazené nápoje, neboť neustálým upíjením sladkých nápojů se kazí zuby! Také je lépe naučit dítě na pítko nebo hrneček a nedávat dítěti lahvičku s pitím proto, aby od něho byl pokoj! Sladké nápoje pak neustále omývají zoubky, které se výrazně kazí! Jinak je možno používat slabší heřmánkový čaj, fenyklový čaj, slabý černý čaj, čaj z maliníku. Na trhu je nepřeberné množství dětských čajů, pozor na cukry! Dále je možno používat dětské šťávičky - např. Kubík, kojenecké šťávy, 100% jablečná šťáva ředěná vodou. Kojené děti většinou nemají o nabízené tekutiny zájem, ponechávají si své mateřské mléko.

Jogurty a tvarohy

Nejprve se zavádějí jen bílé jogurty, mohou být i tučné a nejlépe s bifido florou a to mezi 7. - 8.měsícem. Do nich se přidává ovoce. Později je možno kupovat již ovocné jogurty. Pozor - nepoužívat až do roka věku jogurty s čokoládou, kakaem, oříšky, straciatelou! Tvarohy a krémy se zavádí až po ukončeném 8.měsíci a ještě jen omezeně! Mají příliš bílkovin, které zatěžují ledviny.

Bezlepkové kaše: rýžová, kukuřičná, amarantová, pohanková

Rýžovou nebo kukuřičnou kaši lze u nekojených dětí použít od ukončeného 4.měsíce, u kojených od ukončeného 6.měsíce. Později zle přidat i pohankovou a amarantovou kaši.

Potraviny s lepkem

Potraviny s lepkem: piškoty, kůrka chleba, rohlík, kaše s lepkem (pšeničné, ovesné), atd...
Oficiálně   dle nejnovějších studií je žádoucí dávat malé množství lepku od 5 .měsíce  věku.

 

Další jídla pro děti od 9 - 10.měsíce

Další jídla pro děti od 9 - 10.měsíce: Bramborová kaše - nesolená, zprvu namíchaná s dětským mlékem, okolo roku lze i klasické kravské mléko. Možný i klasický oběd - vařené nebo dušené maso a příloha - brambory, těstoviny Vždy přidat alepoň kousek zeleniny! Měkké rozvařené těstoviny nesolené Chléb, rohlíky - lze, ale pozor na posyp semínky - nepoužívat, děti je mohou vdechnout! Maso - nejlépe vařené a dušené, nesolené, zpoč. Rozmixované zpočátku nejlepší dietní masa - králík, kuře, krúta, pozd.i ostatní druhy Pudink - klasický bramborový nebo z Maizeny, zpoč. z dětského mléka, okolo roku věku i z klasického kravského Krémy, smetánky, tvarohy jen v omezeném množství Do 1.roku věku nejsou příliš vhodné smetanové omáčky a knedle! Dále nesolit a používat jen vaječný žloutek. Nepoužívat vůbec : uzeniny - salámy, párky, atd, slané sýry, plísňové sýry! čokoládu, kakao, sladkosti, bombony, zmrzliny, atd!